Mýty a pravda o stavebním spoření ve víru politické turbulence

15. prosinec 2013 | 05:44

Turbulence české politiky nutí střadatele o obezřetnost. Zamýšlené změny v zákoně o stavebním spoření znejistily nejen spořitelny, ale především klienty. Tady jsou otázky a odpovědi.

V roce 2013 se v parlamentu debatovalo o tom, zda se bude stavební spoření omezovat. Nebude. Vzhledem k tomu, že minulá sněmovna skončila a konaly se předčasné volby, skončil v propadlišti dějin kontroverzní návrh zákona, který chtěl stavební spoření pevně navázat jen na financování oprav nebo nákup nemovitostí.

Jak z toho vyplývá, výnos ze stavebního spoření bude i nadále možné využít libovolným způsobem.

Dále platí, že stavební spoření mohou nabízet jen stavební spořitelny, přestože původní návrh byl benevolentnější a tento spořící produkt nabídnout i pro banky.

Výše státní podpory

Výše státní podpory bude zachována v současné výši. Neklesne. Žádná z politických stran to neměla v programu, naopak některé chtějí tento spořící produkt více podpořit. Stále platí, že maximální výše státní podpory je 2 000 korun ročně.

Jak dosáhnout na maximální státní podporu

Jak již je známo, dva tisíce korun jako státní podpora je nejvyšší maximálně možná částka, na kterou ne každý ze spořících klientů dosáhne.

Aby se tak stalo, je nutné, aby klient za rok na spořící účet stavebního spoření poslal 20 000 korun. Pokud ji klient nemá, doporučuje se tuto částku před koncem roku dorovnat.

Avšak klient roční podporu 2 000 korun dostane tehdy, pokud takto postupuje celých 6 let. Je tedy nutné splnit všechny podmínky.

Vyplatí se stavební spoření?

Jistě se každý ptá, zda se stavební spoření vyplatí. Je nutné ukládat ročně nejméně 20 000 korun, aby byla přiznána státní podpora 2 000 korun. Dále je nutné spořit 6 let, aniž klient na své uspořené peníze může sáhnout. Plus se počítá s úroky. Čím vyšší, tím lepší.

Aby odpověď mohla být kladná, je nutné sledovat vývoj inflace. Pokud je nízká a zároveň spořitelny nezvýší své poplatky za služby, tak spoření se stále vyplatí.

Je možné použít stavební spoření na cokoliv?

Přestože není stavební spoření vázáno výhradně na rekonstrukci či nákup nemovistosti, zatím nelze automaticky stavební spoření použít na studium či důchodové zabezpečení.

Tento návrh díky konci předešlé sněmovny skončil pod stolem. Stavební spořitelny o to stojí. Dokonce se uvažovalo o tom, že by se celé stavební spoření včetně státní podpory dalo převádět na III. důchodový pilíř. Z něhos e vyplácejí tzv. předdůchody. To je ale úkol pro novou vládu.

Autor: Redakce

[Nahoru ↑]

Sdílet na Facebooku Linkuj.cz!

Hodnocení

Hodnocení: 1 hvězdiček / Hodnoceno: 2x


Přidat komentář

Reklama

Čtěte také...

Stavební spoření od roku 2014 lze snadněji dědit

Změny ve stavebním spoření je nutné očekávat i v roce 2014. Jednou z velkých výhod je snazží možnost stavební spoření dědit.

Zvolit spořící účet, nebo termínovaný vklad?

Banky a záložny nabízejí dva typy spořících produktů: klasický spořící účet a termínovaný vklad. Přestože jde o podobný produkt, přece jen jsou rozdíly.


Jak založit spořící účet u banky?

Jednou ze základních forem spoření jsou spořící účty v bankách nebo družstevních záložnách. Využívat je mohou nejen fyzické, ale i právnické osoby a podnikatelé.


Trenér Luboš Kozel byl odvolán od fotbalového týmu Baníku Ostrava

Trenér Luboš Kozel byl odvolán od fotbalového týmu Baníku Ostrava

27/2 / Čtrnáct měsíců působil na lavičce prvoligového fotbalového celku Baníku Ostrava trenér Luboš Kozel. Vedení klubu ho odvolalo koncem února po domácí remíze s Tep…Jak léčit vbočený palec a kladívkové prsty?

Jak léčit vbočený palec a kladívkové prsty?

10/2 / Mezi časté a nepříjemné deformity nohou řadíme mimo jiné vbočený palec, kladívkové prsty a ostruhy na patě. Důležitým aspektem, který jejich vznik ovlivňuje, je…


Nedaří se vám otěhotnět? Příčinou může být i stres v práci

Nedaří se vám otěhotnět? Příčinou může být i stres v práci

30/4 / Snažíte se o miminko, ale nedaří se vám to? Pokud jste již vyzkoušela všechny doporučené polohy, nasadila magické bylinky a mnohé další „zaručené“ metody, vězte…Vložit komentář

Napsat komentář
Jméno:
E-mail:
Web:


Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!