Jak založit spořící účet u banky?

17. prosinec 2013 | 05:44

Jednou ze základních forem spoření jsou spořící účty v bankách nebo družstevních záložnách. Využívat je mohou nejen fyzické, ale i právnické osoby a podnikatelé.

Spořící účty jsou mnoha typů, nabízí mnoho podmínek (výhod či nevýhod). V tomto článku se na tyto účty podívámě obecně.

Slouží k ukládání větších finančních částek, peněžních vkladů. Buď mají nějakou časově ohraničenou výpovědní lhůtu nebo jsou bez této výpovědní lhůty. Tím se liší rychlost výběru peněz (celé částky nebo části).

Pokud má spořící účet výpovědní lhůtu, je nutné s ní počítat. Obvykle peníze nelze vybrat dříve, než tato výpovědní lhůta skončí. V opačném případě je možné se k naspořeným penězům dostat prakticky okamžitě.

Výběr peněz je opět dvojího druhu: buď v hotovosti nebo převodem na jiný, často běžný účet.

Kde založit spořící účet

Opět je několik možností: osobně na pobočce banky či družstevní záložny, po telefonu, po internetu či poštou.

V případě uzavření spořícího účtu na přepážce banky či záložny lze účet využívat ihned. V případě ostatních variant zřízení spořícího účtu je nutnbé nějaký den počkat, až bude účet aktivní.

Co je potřeba k založení spořícího účtu? Především doklad totožnosti a sdělit číslo běžného účtu, kam má být při výběru naspořených peněz převeden vklad.

V každém případě klient získá smlouvu o spořícím účtu v písemné formě, v papírové podobě (obvykle chodí klasickou poštou). Klient přiloží požadované doklady (kopie) a vlastnoruční podpis a odešle zpět. Poté bude spořící účet zřízen.

Aktivní se ale stane poté, co klient na spořící účet vloží počáteční vklad. U mnoha spořících účtů je požadován minimální vklad (minimální částka).

Poplatky spořících účtů

Vzhledem k tomu, že banky a záložny chtějí lákat klienty na své bankovní spořící produkty, je časté, že vedení spořícího účtu je zdarma. Účtovány jsou obvykle dodatečné služby, například zasílání zůstatků účtu papírovou formou.

V rámci poplatkové politiky banky v případě spořících účtů postupují zcela jinak než v případě běžných účtů.

Úroky spořících účtů

To co střadatele a klienty nejvíce zajímá, jsou úroky ze spoření. V současnosti se na českém bankovním trhu úroky pohybují v rozmezí 0,1% - 2,4 % ročně.

Výše úroku závisí nejen na aktuálním vývoji na bankovním trhu a výši úrokové sazby České národní banky (ČNB), ale také na politice banky a na konkrétních podmínkách daného spořícího účtu. Mezi obvyklé parametry patří výše spořící částky (vklad) a délka spoření, resp. délka výpovědní doby.

Autor: Redakce

[Nahoru ↑]

Sdílet na Facebooku Linkuj.cz!

Hodnocení

Hodnocení: 1 hvězdiček / Hodnoceno: 2x


Přidat komentář

Reklama

Čtěte také...

Zvolit spořící účet, nebo termínovaný vklad?

Banky a záložny nabízejí dva typy spořících produktů: klasický spořící účet a termínovaný vklad. Přestože jde o podobný produkt, přece jen jsou rozdíly.

Mýty a pravda o stavebním spoření ve víru politické turbulence

Turbulence české politiky nutí střadatele o obezřetnost. Zamýšlené změny v zákoně o stavebním spoření znejistily nejen spořitelny, ale především klienty. Tady jsou otázky a odpovědi.


Česká spořitelna nečekaně mění sazebník. V srpnu vzrostou poplatky

Česká spořitelna nečekaně mění sazebník. V srpnu vzrostou poplatky

Česká spořitelna si připravila pro klienty nepříjemnost. Budou zdražovat platby za nejčastější operace. Třeba za výběr hotovosti na přepážce nebo za odchozí platby.

ČSOB, Komerční banka, Česká spořitelna či Raiffeisenbank mění od ledna 2014 bankovní poplatky

ČSOB, Komerční banka, Česká spořitelna či Raiffeisenbank mění od ledna 2014 bankovní poplatky

Největší banky od ledna 2014 mění sazebníky. Některé zlevní, avšak u nejvíce využívaných služeb spíše zůstanou ve stejné výši. Co lze čekat od České spořitelny, Komerční banky, ČSOB nebo Reiffeisenbank?Trenér Luboš Kozel byl odvolán od fotbalového týmu Baníku Ostrava

Trenér Luboš Kozel byl odvolán od fotbalového týmu Baníku Ostrava

27/2 / Čtrnáct měsíců působil na lavičce prvoligového fotbalového celku Baníku Ostrava trenér Luboš Kozel. Vedení klubu ho odvolalo koncem února po domácí remíze s Tep…Jak léčit vbočený palec a kladívkové prsty?

Jak léčit vbočený palec a kladívkové prsty?

10/2 / Mezi časté a nepříjemné deformity nohou řadíme mimo jiné vbočený palec, kladívkové prsty a ostruhy na patě. Důležitým aspektem, který jejich vznik ovlivňuje, je…


Nedaří se vám otěhotnět? Příčinou může být i stres v práci

Nedaří se vám otěhotnět? Příčinou může být i stres v práci

30/4 / Snažíte se o miminko, ale nedaří se vám to? Pokud jste již vyzkoušela všechny doporučené polohy, nasadila magické bylinky a mnohé další „zaručené“ metody, vězte…Vložit komentář

Napsat komentář
Jméno:
E-mail:
Web:


Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!