Jak založit spořící účet u banky?
17. prosinec 2013 | 05:44Jednou ze základních forem spoření jsou spořící účty v bankách nebo družstevních záložnách. Využívat je mohou nejen fyzické, ale i právnické osoby a podnikatelé.
Spořící účty jsou mnoha typů, nabízí mnoho podmínek (výhod či nevýhod). V tomto článku se na tyto účty podívámě obecně.
Slouží k ukládání větších finančních částek, peněžních vkladů. Buď mají nějakou časově ohraničenou výpovědní lhůtu nebo jsou bez této výpovědní lhůty. Tím se liší rychlost výběru peněz (celé částky nebo části).
Pokud má spořící účet výpovědní lhůtu, je nutné s ní počítat. Obvykle peníze nelze vybrat dříve, než tato výpovědní lhůta skončí. V opačném případě je možné se k naspořeným penězům dostat prakticky okamžitě.
Výběr peněz je opět dvojího druhu: buď v hotovosti nebo převodem na jiný, často běžný účet.
Kde založit spořící účet
Opět je několik možností: osobně na pobočce banky či družstevní záložny, po telefonu, po internetu či poštou.
V případě uzavření spořícího účtu na přepážce banky či záložny lze účet využívat ihned. V případě ostatních variant zřízení spořícího účtu je nutnbé nějaký den počkat, až bude účet aktivní.
Co je potřeba k založení spořícího účtu? Především doklad totožnosti a sdělit číslo běžného účtu, kam má být při výběru naspořených peněz převeden vklad.
V každém případě klient získá smlouvu o spořícím účtu v písemné formě, v papírové podobě (obvykle chodí klasickou poštou). Klient přiloží požadované doklady (kopie) a vlastnoruční podpis a odešle zpět. Poté bude spořící účet zřízen.
Aktivní se ale stane poté, co klient na spořící účet vloží počáteční vklad. U mnoha spořících účtů je požadován minimální vklad (minimální částka).
Poplatky spořících účtů
Vzhledem k tomu, že banky a záložny chtějí lákat klienty na své bankovní spořící produkty, je časté, že vedení spořícího účtu je zdarma. Účtovány jsou obvykle dodatečné služby, například zasílání zůstatků účtu papírovou formou.
V rámci poplatkové politiky banky v případě spořících účtů postupují zcela jinak než v případě běžných účtů.
Úroky spořících účtů
To co střadatele a klienty nejvíce zajímá, jsou úroky ze spoření. V současnosti se na českém bankovním trhu úroky pohybují v rozmezí 0,1% - 2,4 % ročně.
Výše úroku závisí nejen na aktuálním vývoji na bankovním trhu a výši úrokové sazby České národní banky (ČNB), ale také na politice banky a na konkrétních podmínkách daného spořícího účtu. Mezi obvyklé parametry patří výše spořící částky (vklad) a délka spoření, resp. délka výpovědní doby.
Autor: Redakce
[Nahoru ↑]
Hodnocení
Hodnocení: 1 hvězdiček / Hodnoceno: 2x

Trenér Luboš Kozel byl odvolán od fotbalového týmu Baníku Ostrava
27/2 / Čtrnáct měsíců působil na lavičce prvoligového fotbalového celku Baníku Ostrava trenér Luboš Kozel. Vedení klubu ho odvolalo koncem února po domácí remíze s Tep…

Jak léčit vbočený palec a kladívkové prsty?
10/2 / Mezi časté a nepříjemné deformity nohou řadíme mimo jiné vbočený palec, kladívkové prsty a ostruhy na patě. Důležitým aspektem, který jejich vznik ovlivňuje, je…

Nedaří se vám otěhotnět? Příčinou může být i stres v práci
30/4 / Snažíte se o miminko, ale nedaří se vám to? Pokud jste již vyzkoušela všechny doporučené polohy, nasadila magické bylinky a mnohé další „zaručené“ metody, vězte…
Vložit komentář
Komentáře
Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!