Úvažujete o půjčce? Dejte si pozor na RPSN, splátky a sankce u nebankovních půjček

19. prosinec 2013 | 05:38

Půjčit si peníze u tzv. nebankovních subjektů často vytrhne pověstný trn z paty. Když banka nepomůže, přichází na řadu poskytovatelé půjček. Je ale důležité si dát pozor na RPSN, výši splátky či sankce.

Radost z půjčky může velmi brzy vyprchat, pokud klient nebankovního subjektu - ať je to firma nebo fyzická osoba - si nezjistí základní parametry půjčky. V tomto článku si vysvětlíme, na co si dát pozor a co třeba znamená RPSN.

Než se klient rozhodne pro půjčku, měl by si zkontrolovat vše podstatné, aby se náhodou nedostal do průšvihu, zejména do dalších dluhů.  Důležité je si spočítat měsíční příjmy včetně různých výnosů. Je žádoucí si spočítat všechny výdaje za domácnost.

Než ten, kdo si chce půjčit peníze, měl by zvážit následující:

RPSN

RPSN, neboli roční procentní sazba nákladů je údaj, který říká následující: Její výše zahrnuje všechny náklady, které s úvěrem souvisejí a které je nutné zaplatit za období jednoho roku. Je tedy vhodné si tohoto údaje všímat, neboť nestačí sledovat jen zdánlivě výhodný úrok.

Výše splátky

Je vhodné si určit takovou výši splátky, která vyhovuje především klientovi. Ten musí být schopen poplatit všechny své měsíční výdaje (viz výše) a zároveň mít na měsíční splátku.

Pozor na prodlení splátky. Pokud si klient zvolí takovou splátku, že ji nebude schopen splácet, hrozí mu sankce.

Sankce

Sankce je pokutam když se klient opozdí se splacením půjčky. Je tedy nutné si pečlivě přečíst smlouvu, aby omylem klient nesouhlasil s něčím, s čím souhlasit nechce.

Tím jsou třeba sankce a její výše. Ta často může několikanásobně převýšit půjčenou částku.

Autor: Redakce

[Nahoru ↑]

Sdílet na Facebooku Linkuj.cz!

Hodnocení

Hodnocení: 1 hvězdiček / Hodnoceno: 2x


Přidat komentář

Reklama

Čtěte také...

Jak řešit dluhy z půjček? Třeba konsolidací či oddlužením

Když splácení půjček přeroste přes hlavu, je jednou z možností konsolidace půjček. V horším případě na řadu přichází možnost oddlužení.

Co je a jak vyhlásit osobní bankrot

Osobní bankrot, neboli oddlužení je nejkrajnější možností, jak se zbavit dluhů. Dlužník ale musí splnit podmínky, aby na sebe tento bankrot mohl vyhlásit.


Jak změnit pojišťovnu pro povinné ručení?

Vypovědět pojistnou smluvu na povinné ručení je možné, avšak je nutné udělat několik podstatných kroků. Pokud majitel vozidla chce přejít k jiné pojišťovně, většinou to lze na její výročí.

Jak na důchody, nemocenské pojištění či pojistné na sociální zabezpečení

Nový rok přinese změny v oblasti práce a sociálních věcí. Mění se například podmínky pro získání průkazu osoby se zdravotním postižením, zvyšují se důchody a náhradu mzdy bude zaměstnavatel vyplácet opět jen po dobu prvních 14 dnů.V Pardubickém kraji podepsali smlouvy na nové autobusové dopravce

V Pardubickém kraji podepsali smlouvy na nové autobusové dopravce

30/7 / Nové desetileté smlouvy na zajištění autobusové dopravní obslužnosti v Pardubickém kraji jsou podepsány. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže totiž zamítl námit…Jak léčit vbočený palec a kladívkové prsty?

Jak léčit vbočený palec a kladívkové prsty?

12/7 / Mezi časté a nepříjemné deformity nohou řadíme mimo jiné vbočený palec, kladívkové prsty a ostruhy na patě. Důležitým aspektem, který jejich vznik ovlivňuje, je…


Nedaří se vám otěhotnět? Příčinou může být i stres v práci

Nedaří se vám otěhotnět? Příčinou může být i stres v práci

30/4 / Snažíte se o miminko, ale nedaří se vám to? Pokud jste již vyzkoušela všechny doporučené polohy, nasadila magické bylinky a mnohé další „zaručené“ metody, vězte…Vložit komentář

Napsat komentář
Jméno:
E-mail:
Web:


Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!